Gomalak Boya

 

 

Ülkemizde genellikle gomalak cila olarak bilinen bu doğal reçine, eskiden mobilyacıların göz bebeğiyken, şimdi sadece antika eşyaların üzerinde veya hobi amaçlı üretilen ürünlerde görülen bir doğal cila çeşidi. Ticari amaçlı ve seri üretim yapılan mobilyalarda artık sentetik parlatıcılar kullanıldığından, gomalak cila kullanılmıyor.

Bu cilanın üretiminde kullanılan tozun hikayesi ile başlayalım. Gomalak, Bangladeş, Myanmar, Hindistan’ ın bazı bölümleri, Laos, Çin, Vietnam ve Meksika’ da yaşayan, Coccoidea familyasına ait böceklerin, yumurtalarını korumak amacıyla, yumurtladıktan sonra üzerlerini kapladıkları bir salgıdan elde ediliyor. Familyanın en bilinen türü ise latince adı Laccifer lacca olan Lak Böceği. Yumurtalardaki yavrular yumurtadan çıktıktan sonra geri kalan reçine toz hâle getirilip cila olarak kullanılıyor.

Bu toz alkolde eriyebiliyor. Alkolde eriyen bu toz, pürüzsüz bir satıha (yüzeye) uygulandığında, çok güzel bir cila olabiliyor.

Gomalak Cila Nasıl Hazırlanır?

Gomalak cila, bazı boya malzemesi mağazalarında ve hobi ürünleri satan dükkânlarda toz halde satılır. Kızıl-kahverengi pul pul görünen bir tozdur, daha açık renkli olanları mevcutsa da, piyasada genellikle kızıl-kahverengi renkli olanını bulabilirsiniz.

Gomalak saf alkolde (saf alkol %96′ lık olur), daha kolay bulabileceğiniz bir çözücü olarak da beyaz ispirtoda kolaylıkla erir.

Karışım oranı ise % 10 – 12 gibidir. 1 litre beyaz ispirtoya (saf alkole) 100 – 120 gram kadar toz katılır. İyice karıştırılır ve erimesi için bırakılır. 1 – 2 saat sonra toz tamamen erimiş olacaktır. Eğer içinde erimemiş topaklar kaldıysa, bunlar bir tülbentten süzülerek ayrılabilir.

Gomalak Cila Nasıl Uygulanır?

Gomalak cila, bir parça pamuklu tülbent parçasının içine, pamuklu bez veya pamuktan bir top yapıldıktan sonra, bunun üst kısmının büzülerek kapatılmasıyla oluşturulmuş bir yastıkla uygulanır. Top şeklindeki pamuklu yastık, gomalak cila sıvısına daldırılır ve uygulanacak yüzeye dairesel hareketlerle sürülür.

Cila sıvısındaki çözücü alkol olduğundan çok kısa sürede buharlaşır ve cila kurur. Yeterince kuruduktan sonra (ortama ve hava sıcaklığına göre 2 – 10 dakika) ikinci kat uygulanabilir. Gomalak cilayı 10, 20, 50 hatta 100 kat uygulayabilirsiniz.

Gomalak cila uygulanacak yüzey ne kadar pürüzsüz ise, o kadar iyi netice alınır. Zımpara ile yüzeyi parlatmak, daha sonra zımparayı gittikçe incelterek 400-800-1600 kum gibi değerlere sahip zımparalarla uzun süre zımparalayarak çok pürüzsüz bir yüzey elde etmek sonucu mükemmelleştirir. Son zımparalarda çıkan ince tozu yüzeyden uzaklaştırmak yerine yüzeye dağıtarak, mikro deliklerin de bu tozla dolmasını sağlamak, sonuca iyi bir katkı sağlayabilir.

IMAG0790-1

Bir Cevap Yazın